İçeriğe geç

C# Observer Pattern Kullanımı

Tasarım desenleri ile ilgili daha önceki makalemde Behavioral tasarım kalıpları gurubunda yer alan Memento tasarım deseni ile giriş yapmıştık. Bu makalemde de yine Behavioral tasarım kalıpları gurubunda yer alan Observer tasarım deseni ile devam edeceğim.

Observer tasarım desenindeki amaç:

Tasarlanmış olan sistem içerisinde, değişimini izlemek istediğimiz bir değer için kullanılır.

UML Diagramına bir göz atalım:

ObserverDiagram

 

Subject: Takip edilecek olan nesnemiz.
Observer: Abstract gözlemci sınıfımız. Soyutlamanın sebebi ise birden fazla gözlemci tarafından takip edilebilmesini sağlamak.
ConcreteObserver: Gerçek takip eden nesnemiz.

Basit bir örnek yaparak konuyu daha iyi pekiştirelim.

Örneğimizi bir e-ticaret sitesindeki kullanıcı üzerine düşünebiliriz. İstediğimiz bir ürünün stoğundaki bir değişim veya fiyatındaki bir değişimi gözlemlemek/takip etmek isteyebiliriz.

İlk başta Subject görevini üstlenecek olan yani takip edilecek nesnemiz olan Product sınıfımızı oluşturalım.

Şimdi Observer olan soyut sınıfımızı hazırlayalım ve ardından gerçek uygulayan sınıfımız olan (ConcreteObserver) CustomerObserver‘ı oluşturalım.

Observer soyut sınıfınıda hazırladık ve içerisinde değişimler karşılığında yaptırılmak istenilen aksiyonu yani Update metotunu tanımladık.

Şimdi CustomerObserver sınıfına bir göz atalım.

Değişim sonrasında ise gözlemleyecek olan sınıfımız CustomerObserver update işlemi sonrasında gerçekleştireceği olan Update aksiyonunu uyguladık. Siz burada business rule’larınıza göre istediğinizi yapabilirsiniz. Örneğin kullanıcı e-posta ile bilgilendirilmek istenebilir gibi.

Şimdi kullanımına bir göz atalım:

İşte bu kadar, Product nesnemize yani subject’imize eklenen her gözlemleyici, ürünün stoğu değişmesi sonrasında notify ile bilgilendirilecek. Biz örneğimiz gereği aksiyon olarak ekrana “Takip ettiğim ürünün stoğu değişti.” yazdırdık.

Uygulamayı çalıştırdığınızda böyle bir ekran göreceksiniz.

observer-patternObserver tasarım desenini kısaca özetlediğimizde yayımcılar(Publishers) ve aboneler(Subscribers) modelinin uygulandığını düşünebiliriz. Bire-çok ilişkisi ile bağlı nesnelere, olayları iletmek olduğunu da diyebiliriz

Kullanım alanı olarak çok sık karşımıza çıkmaktadır aslında. MVC mimarisine baktığınızda:

 

Model üzerindeki bir değişikliği View’a notify ediliyor. Model burada view’a independent bir durumda.

Bununla ilgili msdn üzerinde güzel bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum:

When a model changes, the model iterates through all registered observers and notifies them of the change. This approach is often called “publish-subscribe.” The model never requires specific information about any views.

Başka bir kullanım örneği daha vermek gerekirse de event-based programlamada event-delegate ilişkileri örnek gösterilebilir.

Umarım yeterli bilgi ve anlaşılabilir bir örnek olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

 

Bu makale toplam (4568) kez okunmuştur.

33
1Tarih:Tasarım Kalıpları (Design Patterns)

4 Yorum

  1. Tolga Togan Düz Tolga Togan Düz

    Güzel açıklama olmuş. Belki Observer soyut sınıfı yerine arayüz tanımlamak daha uygun olabilir. Java’da benzer bir tasarım vardı, bu sebeple asıl (alt) observer sınıflar sadece ondan türemek zorunda kalıyordu.

    • Teşekkür ederim, interface veya abstract olarak tanımlanabilir. Tabi bu domainimize görede spesifikleşebilir. Örneğin: Observer’larımızın arasında şablon bir fonksiyonu gerçekleştirmek istiyorsak, abstract sınıfımızın içinde Template Method tasarımıda uygulanabilir ve kod tekrarının önünede geçebiliriz fakat interface’de sadece method imzaları bulunabileceği için bu mümkün değildir tabi bu domaine göre spesifikleşebilir.

  2. Murat Murat

    Gerçekten şu ana kadar gördüğüm en açıklayıcı örnek.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.