MassTransit kullanarak RabbitMQ ile Messaging Altyapısı Oluşturma

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Ömer Cinbat dedi ki:

  Eline sağlık Gökhan. Güzel bir yazı olmuş. 🙂

 2. Fuat dedi ki:

  Merhaba Gökhan Hocam,
  RabbitMQ ile bu tür mesaj işlemlerini gerçekleştirirken cevabını merak ettiğim iki soru işareti oluştu kafamda. Burada RabbitMQ, Asp.net MVC ve Consumer programlarını çalıştıran makineler fiziki olarak ayrı yerlerde yani dağıtık olabilirler.

  Sorumun Birincisi, Asp.net mvc tarafında bir mesaj oluşturuldu ve kuyruğa eklendikten hemen sonra yani consume edilmeden önce RabbitMQ makinesi kapanırsa ve mesaj kaybolma durumlarına ne gibi önlemler alınabilir?

  İkinci sorum ise MassTransit ile biz RabbitMQ yönetimini manuel olarak yönetmekte mi kurtulmuş oluyoruz? MassTransit tam olarak ne işe yarar? Örneğin bizim yerimize connection açıp kuyruğu belirleyip ekleme işlemlerini mi gerçekleştirir.

  • Gökhan Gökalp Gökhan Gökalp dedi ki:

   RabbitMQ makinasından kastınız nedir? Eğer broker ise siz persistence mod’unda kullanıyorsanız message kaybolmaz. Tekrar ayağa kalktığında queue’lar mevcut state’leri ile ayakta olacaklardır. ESB’e bir nevi messaging mimarilerindeki common concern’leri içerisinde barındıran bir framework olarak düşünebiliriz. Örneğin hali hazırda retry mekanizmalarını handle etmesi, exchange ve queue’ları bind etmesi, ack’leri yönetebilmesi vb gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*