GraphQL’e Giriş ve ASP.NET Core 2.0 ile Basit Bir Query API Tasarlamak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. Kerim dedi ki:

  Güzel paylaştım. Teşekkürler

 2. Hüseyin dedi ki:

  Paylaşımız için teşekkür ederim ama kafamda oturmayan şeyler var 🙂
  GraphQL kullanarak web service üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan hızlıca bir query oluşturup istediğimiz columnları tanımlayarak data getirme işlemleri yapabiliyoruz, bu işlem bize ortam bazında avantajlar sağlıyor(response data size or extra columns).

  Peki burada bir spesifik bir filter vermek istediğimizde web service burada nasıl davranıyor. Örneğin şurada bir örnek var; https://www.howtographql.com/graphql-js/10-filtering/
  Queryde belirttiğimiz filter tanımları bir repository aracılığıyla db seviyesindemi filter yapıyor yoksa repositoryde örneğin GetProducts() methodundan dönen liste içerisindemi bir filter uyguluyor?

  Bu konuda biraz detay verebilir misiniz? Artı ve eksileri varmıdır?

  • Gökhan Gökalp Gökhan Gökalp dedi ki:

   Merhaba, teşekkür ederim öncelikle yorumunuz için. Bu işlemler aslında sizin ilgili source’u ve query argument’ları nasıl tanımladığınıza göre biraz değişiklik gösteriyor. Hatta relation’ların resolve kısımlarına yönelik bunun üzerine tartışılmış bir çok N+1 query sorusu, query optimizasyon vb. gibi çözümleri de mevcut. (Benim gördüğüm) Benim yapmış olduğum basit örnekte “id” argument’ı ile ilerlediğim için bir filtering söz konusu değil db tarafında, in-memory gerçekleşmektedir. Buradaki query argument’larını çoğaltabilir ve ya kendi query argument’larımız için graph type’lar oluşturabilir ve spesifik filter query’leri geçebilerek, predicate’ler ile de bir sorgu oluşturabiliriz db’ye hit etmeden önce veya ilgili servis’in bir filter endpoint’i varsa. Bu kullanmış olduğum .NET client’ı hala geliştirilmekte olan bir paket, ayrıca benim için de baya yeni bir konu süredir üzerinde çalışıyorum bu tarz concern’lere karşı, deneyimlerimi buradan paylaşmaya devam edeceğim.

   • Hüseyin dedi ki:

    Terimler arasında kaybolup gittim ama konuyla ilgili yeni makalelerinizi merakla bekliyorum 🙂
    Ama özetle istemciden sunucudaki ilgili endpointe gelen request içerisindeki filtreyi bir convert işlemiyle ilgili orm tool yada data çekmek için kullandığımız data toolu ne ise, onun filter yapısına uydurup data çekmek işi çözecektir diye anlıyorum. Tabi bu convert işlemindeki pradicateleri uyumlu bir şekilde otomatik çeviren bir modül yoksa durum biraz vahim olabilir.

    • Gökhan Gökalp Gökhan Gökalp dedi ki:

     Merhaba tekrar, evet. 🙂 Örnek vermek gerekirse eğer: “EasyStoreQuery” içerisindeki argument’lere bakarsak, “new QueryArgument {Name = “id”, Description = “Category id”}” şeklinde bir id parametresi ekliyoruz aslında. GraphQL’in .NET client’ı ile buraları şekillendirmek bize kalıyor biraz. 🙂 Bende üzerinde çalışmaktayım halen, ilerleyen bölümlerde paylaşmaya devam edeceğim edinebildiğim farklı tecrübeleri. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*