RabbitMQ ve Publish-Subscribe Patterni ile Fanout Exchange

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Emre Tiryaki dedi ki:

  Merhabalar,
  Eline sağlık uğraşmıssınız fakat RabbitMq ‘da native kodlamak yerine masstransit yada nservicebus gibi wrap kütüphanelerini tercih etmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bugun rabbitmq yarın msmq vs kullanılabilir. Ayrıca yukarıdaki saydığım kütüphaneler fluent kodlamayı sağlar ve native kodlamada satırlar dolusu kod yazmak ufak bir plugin ile tek satırda işleminiz görür . Bu sebepden ötürü günümüzde yukardaki gibi native kodlarımın çok ömrü olmadığını düşünüyorum.

  • Gökhan Gökalp Gökhan Gökalp dedi ki:

   Merhaba, teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Eğer enterprise düzeyde bir messaging yapısı kuruluyor, reliable söz konusu ise evet kesinlikle NServiceBus gibi Servis Bus framework’lerini tercih ederim/edilmelidir. (şahsi fikrim) Fakat sadece basic düzeyde bir MQ işlemleri söz konusu ise hight level bir abstraction’a ihtiyaç duyulmayada bilinir (bence). Buda business ile alakalı bir şey. Asıl konuya da gelecek olursak makalenin amacında ise başlatmış olduğum zaman zaman RabbitMQ serisine devam etmek ve burada pub/sub nasıl uygulanabilinir’i göstermek ki buda pure olarak olmalı diye düşündüğüm için bu şekilde. İyi günler dilerim.

  • Ahmet Pirimoğlu dedi ki:

   Yazıyı okuduktan sonra ben de aynı soruyu sorayım derken sorulduğunu gördüm, çok teşekkürler 🙂

   RabbitMQ’de işlenemeyen mesajlar, retry ihtiyacı, çözümü gibi konularda araştırma yapıldığında yazılar service bus’a yönlendiriliyor. Burada hangi service bus’ı kullanmalı? NServiceBus ücretli, ama kullanımı yaygın. Alternatif MassTransit var.

   Bu konudaki tecrübelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.

   • Gökhan Gökalp Gökhan Gökalp dedi ki:

    Merhaba, retry ihtiyaçları business’ınızın vereceği rule’lara göre değişir aslında. Hata tiplerini kategorize edebilir ve bu şekilde retry edilmesine ihtiyaç duyulanları belirleyebilirsiniz. Uygulamanızın error handling kısmında bir hata oluştuğunda belirlediğiniz rule’lara göre o mesajı tekrardan kuyruğa koyabilirsiniz, gibi yöntemler var. Kanımca messaging yapılarının en zor kısımları da diyebilirim 🙂 NServiceBus evet ücretli, alıp almama kararı size kalmış 🙂 MassTransit ise genelde gördüğüm kadarı ile en çok tercih edilen BUS’lar arasında. Hangisi diye sorarsan açıkcası bu konu hakkında yazılmış bir çok karşılaştırmalar mevcut. Şuraya bir bakmanı tavsiye edebilirim. 🙂

 2. Metin dedi ki:

  Merhaba,
  Messaging başlığı altındaki yazılarınızı detaylıca inceliyorum. Hepsi çok başarılı, devamını dilerim. Teşekkürler.

 3. Ali dedi ki:

  Elinize sağlık, bu yazı üzerinde uğraştığım iş için nokta atışı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*